YARKA SATIŞI | YARKA NEDİR

Yumurtadan çıkan civcive ilk 15-20 güne kadar civciv 45-50 güne kadar ferik 45 günden ilk yumurtayı verene kadar ki aralığına ise YARKA adı verilmektedir.Halk arasında bu dönemdeki hayvanlara piliç de denilebilmektedir.Yumurtadan çıktığı ilk günden 16 haftalık YARKA olana dek yapılması gereken birçok aşıları vardır, diyebiliriz ki yumurta verimi için YARKA bakımı çok önemlidir.İlk yumurtadan çıktığı günden 16 haftalık olana dek en çok dikkat edilmesi gereken şeyler ısı,ışık,yem ve aşılarıdır.

 

Karşılaştığımız sorulardan bazıları:

 

Soru 1= Yarka yı kaç haftalık iken almalıyım:Alacağınız YARKAların yapılması gereken tüm aşılarının yapılmış olması ve sadece sizin yapmanız gereken veba yani ortalama 2 ayda 1 tekrarlanması gereken aşı dışında sizlere teslim edildikten sonra başka bir aşıya gereksinim duymayacağınız bir dönemde almalısınız yani YARKAyı 16 haftalıkken almak en doğru seçimdir.

Soru 2= Aldığımız YARKAlar kaç haftalıkken yumurtlar:Aldığınız YARKAlar ırklarına göre yumurtlama zamanları değişmekle birlikte sizin vereceğiniz yem rasyonuna bakım ve barındırmaya bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 20. hafta(5 Aylık) iken yumurtlamaya başlar.Eğer 20. haftaya giren YARKAnız yumurtlamıyor sa mutlaka yedirdiğiniz yemin rasyonların da bir eksiklik var demektir veya kümes ısısı istenilenin ya altında yada çok üstündedir.Bu yanlışlık giderilirse mutlaka 20.haftadan sonra yumurtayı almaya başlarsınız.

Soru 3= YARKA bakımı nasıl olmalıdır:Doğru yerden 16.haftalık ve tüm aşıları tam bir şekilde yapılmış YARKA alırsanız YARKA bakımı çokta kolaydır.Sadece ve sadece  aldığınız yemin gezen SALMA TAVUKÇULUĞA ve yarkanın haftasına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Soru 4= Neden YARKA tercih etmeliyim:Profesyonel bir ekip ve kanatlı hayvan konusunda uzman bir veteriner olmadan yumurtadan ilk çıktığı günden aşıları bitene kadar zor bir iştir.Bunun yanı sıra hayvanların sağlıklı olabilmesi için amatör insanların bakması hem zordur hemde yapılan hataların telafisi yoktur.

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/