SALMA TAVUKÇULUK NEDİR? NASIL YAPILIR?

       SALMA TAVUKÇULUK bilindiği üzere kafes tavukçuluğundan, kapalı alan tavukçuluğundan ayıran birçok özellikleri ve artıları bulunmaktadır. Bizimde yıllardır üretici toplantılarımızda, brifinglerimiz de ve dahi televizyon programlarında dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız, gezen-özgür tavukçuluk dediğimiz sistem kesinlikle kafes tavukçuluğuna ve kapalı alan tavukçuluğu ile kıyas edilemeyecek şekilde artılara sahiptir. Şöyle ki, bir kafes tavuğunu ele alacak olursak bırakın havayı, güneşi tam alamadığını, doğada gezememesi, yeşilliği, börtü böceği yiyememesi bile bizlere eksi olarak yetip artmaktadır

     Bütün bunların yanı sıra bilinçli bir şekilde ve yine dalında uzman, profesyonel firmalar ile bilinçli bir şekilde yol alındığı takdirde kapalıya nispetle hayvanlarımız daha az veya hiç hastalanmayacaktır. Bu da doğal olarak tavuklarımıza daha az antibiyotik vs vs daha az maliyet ve en önemlisi de tüketicilerimize gerçek, sağlıklı, doğal yumurta ve tavuk eti demektir. Tabii ki bütün bunların yanı sıra eski usul yöntemlerle değil bilinçli bir şekilde hareket etmemiz gerekmektedir. Mesela halkımız da şöyle bir kanı var. “Ben tavuklarıma arpa, buğday, mısır verir isem benim yumurtam doğal ve organik olacak” düşüncesine sahibiz. Maalesef bu düşünce ve kanı yanlıştır. Bilindiği gibi çiftçilerimiz arpa ve buğdaya sunni gübre kullanmaktadırlar. Bu da organiği zaten bozmaktadır. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz hazır, karma yemlerde ağırlık olarak soya ve mısır kullanılmaktadır. Tabii ki bunlarda da sadece sunni gübre kullanılmaktadır. Bu da şu demektir; hazır karma yemler ile arpa-buğdayın arasında doğallık yönünden hiçbir fark yoktur. Ancak vitamin ve protein yönünden ele alacak olursak hazır karma yemlerde tavuğun ihtiyacı olan bütün maddeler bulunur iken diğer türlü arpa-buğday ile beslediğimiz hayvanlarımızda önce tüy çekimi, kendi yumurtalarını yeme ve birbirlerini gagalamaya yani yemeye varan vakıalar yaşanması zaruridir ve yaşanacaktır. Başta da belirttiğimiz gibi bu yolu ya bilerek, bilinçli veya bilgisinden istifade edebileceğimiz dalında uzman firmalarla yürümek gerekir. Şöyle ki kümesin yer seçiminden, yapım şeklinden tutun da havalandırmasına, gölgelendirmesine, aydınlatmasına, beslenme şekli ve şemasına kadar tam bilinçli olarak devam edildiği takdirde minimum girdi, minimum sağlık gideri ve maksimum kazanç ve ülkemiz için sağlıklı ürünler ayrıca milli kazanç demektir.

    Bizleri daha önce ki firmamız olan DURSUNBEY YARKA TAVUKÇULUK’tan çok iyi biliyorsunuz. Bizler üçüncü yılın sonunda tavuklarımız verimden düştüğü yani halk dilinde “çıkma tavuk” olarak adlandırıldığı yaşa geldiğinde birebir YARKA ile değiştiren Türkiye’de ilk ve tek firma olma özelliğini büyük bir gururla taşıyoruz der, tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bol ve bereketli kazançlar dileriz.

 

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/