LOHMAN BROWN | ÖZELLİKLERİ | "GURK" OLUR MU?

 

      Doğal-yumurta tavukçuluğunda köy yumurta üretimi için kullanılan başlıca ırktır. Alman ırkı olan lohman brown tavuğu hem çiftlik şartlarında hem de kapalı kümes şartlarında yumurta verimi yüksektir. Doğal yumurta tavukçuluğu için gagaları kesik olmamalıdır. İlk günden itibaren lohman brown civcivlerimizi müşterilerimize teslim edene kadar aşı cetveline birebir uyularak ve sağlıklı beslenmesi için gereken tüm vitamin ve minerallerin yarkatavuk sağlığı ön planda tutularak beslediğimiz lohman brown yarkalarımız diğer tüm ırklar gibi hastalıklara karşı dirençlidir.

 

     Doğal-yumurta tavukçuluğunda salındığı ortama kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Salındığı takdirde günlük ortalama yem tükemi 70 ile 80 gram arasında farklılık göstermekle birlikte yumurta veriminden kesilen lohman brown tavuklarımızı doğal-salma köy tavuğu eti olarak da tüketebilirsiniz. "L" boy yumurtasıyla da doğal tavukçulukta göz doldurmakta ve tercih sebebi olmaktadır. Ortalama 4,5 aylıkken (18 haftalık)  kılavuz yumurta vermeye başlar.

 

    Melezleme bir ırk olduğu için çok fazla gurk olma özelliği  taşımamaktadır. Lohman brown tavuklar gurk olsa bile kesinlikle 1. kan lohman brown civcivi elde edemezsiniz. Elde ettiğiniz civcivler tıpkı köy tavuğu gibi 1. kan olmadığı için çeşitli özelliklere sahip olurlar.Mesela bazılarında yüksek yumurta verimi verirken bazıları ise düşük yumurta verimine sahip olurlar.Bazıları iri yapılı bazıları ise daha ince-küçük olurlar. Görünümleri de mutlaka farklılık gösterecektir.

 

    Lohman brown tavuk bakımı için tavuk sağlığı ön planda tutularak hazırlanmış yem firmalarından veya veterinerlerden uygun rasyon öğrenilerek hazırlayacağınız yem ile beslemelisiniz. Yüksek yumurta verimini alabilmek için 16 saat ışıklandırmalı, yaz ve kış mevsiminde ışıklandırma saatini kendiniz ayarlamalısınız. Kesinlikle loş ışığa dikkat etmelisiniz. Tavukların en sevmediği ışık şeklidir. Uzun süre loş ışıkta kalan tavuklar strese girebilir.

 

     Doğal yumurta tavukçuluğunda tüm ırklarda olduğu gibi lohman brown ırkında da yumurta verimini yüksek alabilmek için dış etkenlere karşı da korumalıyız. Ses, ısı, duman,yabani hayvanlar vb gibi dış etkenlerden korumak için yerleşim alanlarından uzak, mümkün olduğu kadar doğal ortamlar da kümes kurulumu yapılmalıdır. Özellikle lohman brown düşük rakımlı, ılıman iklim bölgelerinde beslemenizi doğal yumurta üretimi için tavsiye ediyoruz. Talep eden müşterilerimize yılın 12 ayı Lohman brown yarkatavuk satışımız mevcuttur. Haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında arayıp, dalında uzman müşteri temsilcilerimizle irtibata geçip, sipariş verebilirsiniz.

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/

 

Lohman Brown Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.