YUMURTANIN SARISI | NASIL KOYULAŞTIRILIR?

 

"Yumurtanın sarısı nasıl koyulaştırılır?" hakkında tüketicilerimizden ve üreticilerimizden anormal ve aşırı derecede sorular almaktayız. Üretici ve müşterilerimizin bunları bize sormaları gayet doğaldır. Çünkü halkımızda yaygın olan bir kanı vardır ki, köy yumurtası yani (gezen tavuk yumurtası) koyu sarı olur algısı çok fazla yaygındır ki bu konuda da aslında haksız da sayılmazlar. Çünkü en basit yöntemlerle köy tavuğunu ele alacak olursak. Evet gerçekten yumurta sarısının rengi koyu sarıdır.

 

Ancak konuya tam girmeden önce belirtmeliyiz ki yumurtanın rengi içerdiği vitamin ve proteinlerle tam bire bir bağlantılı değildir. Mesela aynı gezen salma tavuk kolonisinin içerisinde aynı barınma ortamına sahip aynı gıdalarla beslendiği halde %95 koyu renkte yumurta alınır iken %5 oranında da açık sarı yumurta alınabilme olasılığı maalesef yüksektir. Ama yinede yumurta tüketicileri tarafından yumurta renginin koyu sarı olması tercih sebebi olarak görülmektedir.

 

Bu yüzden bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk ailesi olarak üreticilerimize ve müşterilerimize tüm detayına kadar veremesek de belli ölçülerde tavuklarını nasıl ve ne şekilde besleyip ne şekilde barındırdıkları takdirde bu istenilen kıvamdaki yumurtayı elde edebileceklerini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

 

Arkadaşlar hepimiz biliriz ki insan başta olmak üzere tüm canlılardan istenilen verim ve performansı bekleyebilmemiz için  öncelikle bu canlıya tabiatına uygun olarak yaşama barınma ve beslenme imkanı sunmalıyız ki bu canlıdan bu verim ve performansı elde edebilelim. Başta da belirttiğimiz üzere herkesin anlayabileceği bir şekilde ufak metodlar halinde bu konuyu anlatmaya çalışacağız.

 

Öncelikle bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk ailesi olarak kesinlikle maksimum 1000 adetin üzerinde salma tavukçuluğun aynı noktada yapılmasına karşıyız ve bunu bizzat ve öncelikle kendi müşterilerimizde uyguluyoruz. Şimdi bununla ne alakası var diyeceksiniz. Arkadaşlar aynı noktada 1 adet tavuğumuz da olsa 10.000 adet tavuğumuz da olsa aynı alanı ve aynı metrekareyi dolanacak ve ancak o alan çerçevesinde otlayıp gıdasını almaya çalışacaktır. Bu da şu demektir ki nasıl ki büyük baş hayvanlarımız veya küçükbaş keçi koyunlar için yeterli seviyede beslenebilmeleri için belli adetlere belli metrekareler konulmuş ise aynı şekilde tavuklar içinde bu standartlar geçerlidir. Örneğin siz 100 adet tavuğu salma tavukçuluk ta beslenip barınabileceği bir alana 2.000 adet tavuk koyar iseniz hiç kimse kusura bakmasın bunun sadece adı salma tavukçuluk olur. Eh belki bir miktarda güneşten yararlanabilir. Bunun haricinde ne doğadan ne yeşil ottan ne börtü böcekten ne de vs. vs. lerden asla yararlanamayacaktır. Tabii ki bu şekilde bir barınma ve beslenme yaptığımız tavuklarımız dan da  takdir edersiniz ki doğal köy tavuğu yani (gezen tavuk) yumurtası elde etmemiz mümkün değildir. Tabii ki bütün bunların yanı sıra bütün bu imkanlar tavuklarımıza sunulduğu halde yinede istenilen renk tonu tam olarak elde edilemeyebilir. Peki tam anlamıyla bu renk tonunu nasıl elde edeceğiz sorusuna gelince ülkemizin her bölge ve iklimindeki imkanlarımız maalesef eşit değil.

 

Arkadaşlar bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk olarak sizler de biliyorsunuz ki hemen hemen her gün sahada arazideyiz ve sizlerle iç içe her gün yüz yüzeyiz bu yüzden ülkemizi bir bütün olarak ele aldığımızda egedeki üreticimizin imkanı ile İç Anadolu'da ki üreticimizin imkanı eşit olmadığı gibi Karadeniz'de ki bir üreticimizin imkanı da Marmara'da ki bir üreticimizin imkanına eşit değildir.Velhasıl arkadaşlar yurdumuzda hiç bir bölgemizin imkanı diğer bölgelerimize eşit olarak kıyaslanamaz ve şunu da açık konuşmamız gerekir ki bu işi yapan üreticilerimiz ve müşterilerimiz son derece sınırlı imkanlar çerçevesinde bu işleri yapmakta ve açıkça maddi sıkıntıları çoğunluk olarak çekilmektedir. Bütün bunları göz önüne aldığımızda peki bizlere düşen nedir yada bizim ne yapmamız gerekir?

 

Arkadaşlar biraz önce belirttiğimiz üzere ülkemizdeki her bölgemizin kendine özgü özelliği ve güzelliği olduğu gibi yüce yaratıcının bizlere sunduğu imkan ve olanaklarda bulunmaktadır. Bizlere düşen bölgemizdeki bu imkan ve olanakları iyi keşif edip farkına varıp o imkan ve olanaklardan yararlanmasını bilmektir. Arkadaşlar bu imkan ve olanakların takdir edersiniz ki hepsini burada sıralamamız mümkün değildir. Ancak belli başlı bazılarını kısaca ele alacak olursak yeterli miktarda istenilen rasyona sahip karma yemi verdikten sonra. Mesela bazı bölgelerimizde domates küspesi bazı bölgelerimizde kırmızı biber küspesi bazı bölgelerimizde şeker pancarı bazı bölgelerimizde yonca bazı bölgelerimizde havuç ve turunçgiller veya başta da belirttiğimiz gibi burada hepsini sayamayacağımız her bölgemize özgü tavuklarımıza doğal besin maddesi olabilecek ve doğal yönlerden de yumurtamızın rengini koyulaştıracak besin maddelerine ülkemizin hemen hemen her noktasında çok şükür sahibiz. Bizlere düşen o bölgede bu ve bunun benzeri hangi ürünlere sahibiz bunun araştırmasını yapmaktır. Tabii ki bunu sunni yollarla yani hazır vitamin alıp tavuklarımıza vererek de sağlayabiliriz. Ancak bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk olarak doğal olmayan hiçbir şeyi önermediğimiz gibi bunu da önermiyoruz.

 

Gönül isterdi ki bu yazdığımızdan ve yazdıklarımızdan daha fazlasını buralara yazıp siz üretici ve müşterilerimizi daha fazla aydınlatabilelim. Ancak her şeyin bir sonu olduğu gibi buranında bir sonu var. Tabii ki siz üretici ve müşterilerimiz sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında haftanın 7 günü Dursunbey Yarka Tavukçuluk müşteri temsilcilerini arayıp daha geniş ve detaylı bilgi alabileceğinizi belirtir. Hayvanlarınıza sağlık siz üretici ve müşterilerimize hayırlı bol ve bereketli kazançlar dileriz.

 

Köy Tavuğu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.