YARKA (TAVUK) "YUMURTLAMASI" İÇİN | NE | YEDİRMEM | GEREKİR?

 

    "Aldığımız yarkaların veya tavukların bir an önce yumurtlaması için ne yedirmeniz gerekir?", "Yem veya ek gıda ne olabilir?" diye bir çok araştırmalara giriyorsunuz. Müşterilerimizin bize ilettiği sorunların başında "biz bir firmadan tavuk aldık 2-3 ay gecikti, hala yumurtlamıyor." Tavukların yumurtlamasının yiyeceklerle pek de ilgisi olduğu söylenemez. Neden mi? Ne yedirirseniz yedirin yumurtlama olgunluğuna erişmemiş genç tavukların (yarka) doğası gereği de yumurtlamaması gerekir.

 

    Salma tavukçuluk ta tavuklarınızın yemini seçerken yumurta verimi için yedirmeniz gereken yemi değil tavuk sağlığını ön planda tutarak hazırlanmış tavukların sağlıklı yaşaması ve sağlıklı bir şekilde yumurta vermesi için gereken tüm vitaminleri, protein çeşitlerini, mineral, kalsiyum gibi tavuk sağlığı için gerekenler ile hazırlanmış rasyon kullanırsanız yumurtlaması için gereken yem kullanmış olursunuz. Bir de tavukların (yarkaların) ve mevsimler, hava şartları, kümes ortamı yumurtlama zamanını etkileyecektir.

 

    En çok insanların düşüncelerini karıştıran bir soru daha ne derseniz tabii ki buğday ile besleme. Eskiden köyde sabah- akşam buğday verirdik.Tavuklarımıza şimdi ise buğday vermeyin diyorsunuz, sebep ne olabilir ki ve ya o hazır yemlerle tavuklarımı beslersem doğal sağlıklı gezen tavuk, köy yumurtası elde etmiş olur muyum?Arkadaşlar köylerde tavuklar, yarkalar özellikle mart güneşi çıkmaya başlayınca ve etrafta otlar yeşil yeşil çıkmaya başlayınca en çok yumurta verirler. Çünkü buğdayla gerekli besinleri sağlayamayan tavuklar mart güneşinin özelliği olan yumurtlama hormonunun uyarılması ve de etraftan yeşil ot, toprak, böceklerin çoğalması da gerekli vitaminleri sağladığı için mart-nisan ayı gibi tüm köy tavukları yumurtlarlar. Bizler eskiden bunun sebebini çok da fazla bilemezdik. 1999 yılında bu işi profesyonelce araştırmaya ve öğrenmeye başlayıp, Türkiye'de dalında profesyonel bir veterinerlik firmasıyla da çalışmaya başlayarak, bilgi ve birikime sahip olduk.

 

    Web sitemizde tüm bilgi ve birikimleri paylaşarak sizleri en doğruyu aktarmaya çalışıyoruz. Tavuklarınızın yumurtlaması için tavuk sağlığını ön planda tutacak, yemler ve doğal ot, sebze meyve atığı gibi besinlerle beslerseniz bol bol yumurta alacaksınızdır. Siz değerli üretici ve müşterilerimiz haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında dalında uzman Dursunbey Yarka Tavukçuluk müşteri temsilcilerimize ulaşabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz…

 

''Salma Tavukçulukta En Çok Yapılan Hatalar'' Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

Salma Tavukçulukta Yumurta Verimi Nasıl Arttırılır ? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.