Tavukların | Doğal Beslenmesinin Faydaları

 

Tavukların sağlıklı ve doğal bir şekilde beslenmesinde yediği yemler kadar bitkilerinde büyük önemi vardır. Salma tavukçuluk ta yediği doğal ot börtü böcek gibi yiyecekleri sayarak sınırlandırmak aslında çok da mümkün değildir. Örneğin; tavuk bu otu yerse zehirlenir. Bu meyveyi yerse hastalanır diyemeyiz. Kimyasal ilaçlar haricinde tavuk doğada bulabildiği her şeyi yer. Zaten yemek istemediği otu ve doğada bulunan bazı yiyecekleri zorla yediremeyiz. Bu güne kadar ki tecrübelerimizde de doğal yiyeceklerden zehirlenen tavuk görülmemiştir ama tüketmeyi en çok sevdiği bitkiler neledir derseniz; Yaz kış sürekli yeşil olduğu için ayrık, yonca, semizlik, çim, yabani tilfir, fiğ, çimlenmiş buğday arpa ve mısırı da sıralayabiliriz.

 

Ayrıca bir çok meyveyi de çok severek yerler. Örneğin;kavun karpuz çok sevdikleri meyveler arasındadır. Karpuz yiyen tavukların yumurtasının rengi doğal karoten içerdiği için koyu olur. Sebzelerin neredeyse tamamını severek yediği bilinmektedir. Aslında sebzelerin isimlerini saymakla bitiremeyiz. Örneğin; domates, kırmızı biber, havuç beta karotin maddesi içerdiği için daha koyu sarı olur. Fakat protein ve vitamin değeri olarak çok bir şey fark etmez. Semizotu tavukların sevdiği otlar içinde neredeyse ilk sırayı almakla birlikte bilimsel bir sonuç değildir. Sadece bir deneyim diyebiliriz belki yada duyum. Halk arasında bilinen bir söz vardır semizlik yiyen yarka tavuk hastalanmaz,ölmez. Ve semizlik yiyen tavuğun yumurtası omega 3 yönünden daha zengin olur.

 

Tavukların beslenmesi ve ot yemesi konusunda kararsız  kalan veya soru ve önerileri olan müşterilerimiz iletişim numaralarımızdan bizleri arayabilir. 1999'dan beri üretici bir firma olan Dursunbey Yarka Tavukçuluk (Balıkesir Yarka) deneyim ve tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.