SÜS – TAVUKLARI | İRAN – TAVUĞU ( BEC TAVUĞU )

 

         Süs Tavukları – İran Tavuğu (Bec Tavuğu) nu dikkat ve nazara alarak kaleme aldığımız bu yazımızda süs tavuklarında dolayısıyla da ülkemizde adı değişiklikler göstermekte olan İran tavuğutokat tavuğubec tavuğu gibi isimler adı altında karşımıza çıkan tavuğumuzdan bahsedeceğiz. Arkadaşlar öncelikle bizler bir yarka firmasıyız. Her ne kadar bu süs tavukları genelde de iran tavuğu-tokat tavuğu-bec tavuğu hakkında ki bilgi ve birikimlerimizi de sizler ile paylaşıyor isekte bunu paylaşmakta ki amaç ve gayemiz genelde süs tavuğu asılda da tokat tavuğunu ele aldığımız bu yazımızda bu tavuğumuzun özelliklerini, fonksiyonlarını ve farklılıklarını anlatmaya çalışacağız.

 

         Arkadaşlar öncelikle bu ürünümüzün adı tavuk ise de bizim bilip ve anladığımız tavuklara fazla da benzememektedir. Örneğin normal bir yumurta tavuğu kuluçkadan 21 günde çıkarken bahsettiğimiz iran tavuğu 1 ay gibi ortalama bir sürede kuluçka çıkış dönemi göstermektedir. Yine bu tavuğumuzun yumurtası diğer yumurtacı ırk tavuklarımıza göre daha küçük olmasına rağmen kırılma riski yoktur. Öyle ki yumurta kabuğu gerçekten çok serttir. Bu hayvanlarımız kolay kolay hastalanmazlar. Günümüz yumurta tavukçuluğunda kullanmış olduğumuz tavuk ırklarımız da bir çok aşı kullanmamıza rağmen maalesef önünü alamadığımız hastalıkların hiç birine bahse konu bec tavuğu hiç aşı yapılmaksızın kolay kolay yakalanmaz. Bütün bunların yanı sıra yine normal yumurtacı ırk bir tavuk sürümüzün içerisine bu sürümüzün adetine göre değişmekle birlikte adet ve orantılara uyularak içerisine iran tavuğu-tokat tavuğu veya bec tavuğu olarak hitap ettiğimiz bu tavuk ırkımızdan attığımız takdirde bu sürümüze kolay kolay sansar,yılan vs. haşerat ve mahlukat giremeyecektir. Bu da bize doğal yollarla ürettiğimiz iran tavuğutokat tavuğu ve bec tavuğunun pazarlamasından, satışından elde edeceğimiz gelirin yanı sıra aynı zamanda da diğer yumurtacı ırk sürümüzü de mahlukattan ve haşerattan da koruyacağı için çift yönlü kazanç sağlayacaktır.

 

        Tabii ki bütün bunların yanı sıra bu bahsettiğimiz üç değişik isimde karşımıza çıkan bu tavuğumuzun Türkiye'de aşırı bir şekilde arz ve talebi olduğunu da unutmamamız gerekir. Yine bu ırkımızı sadece bu bahsettiğimiz şekilde değil bahçe süs tavuğu ve görsel olarak da değişik ortamlarda yetiştirme, bulundurma ve barındırmanın ek avantajları olduğunu da unutmamamız gerekir. Bütün bunlar ve daha fazlası için Dursunbey Yarka Tavukçuluk dalında uzman müşteri temsilcilerimizi haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında arayıp, tüm süs tavukları ve diğer konularda bilgi alabileceğinizi belirtir, hepinize saygılar sunarız.

NOT: Biz Dursunbey Yarka Tavukçuluk olarak bu bahse konu tavuğumuz başta olmak üzere hiç bir süs tavuğunu satmadığımızı belirtiriz…

 

Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Almak için Tıklayınız.