SALMA TAVUKÇULUKTA | YUMURTA VERİMİ "NEDEN" DÜŞER?

SALMA TAVUKÇULUK yapan üretici ve müşterilerimiz en çok yumurta veriminin niçin düştüğünü sorması kadar doğal bir soru yoktur. Çünkü bu işten kazanç sağlamak isteyen üretici ve müşterilerimiz için tavukların sağlığının yanı sıra yumurta verimi çok önemlidir. Tabii ki TAVUKlarımız doğal bir süreçte tüy dökümüne girerler. Bu süreçte yumurta vermezler.

 

Fakat doğal süreç dışında tavuklarımızın yumurta verimini etkileyen bir çok dış faktörler de bulunmaktadır. En etkin dış faktörlerin başında havaların aşırı sıcak ya da soğuk olması gelmektedir. Peki, "yumurta verimini artırmak için sıcak havalarda ne yapmalıyız" sorusuna gelelim. Aşırı sıcaklardan dolayı yeterli miktarda yem tüketmeyen tavuklarımız sağlıklı beslenmedikleri için vitamin katkısı sağlanması gerekmektedir. Eğer mümkünse çok sıcak saatlerde tabii ki kümesimiz (ısı yalıtımlı ise) ya tavuklarımızı kümeste tutalım ya da bahçemizi ağaçlandıralım ki çok sıcak havalarda yumurta verimi alacağımız bir ortam elde edebilelim. Kış aylarında ise yani özellikle gece saatlerinde kümes ısısı 15 derecenin altına düşecek olursa yüksek yumurta verimi alabilmek için mutlaka kümesin ısıtılması gerekmektedir. Çünkü tavuklar ne kadar sağlıklı beslenirse beslensin 15 derecenin altında YUMURTA VERİMİ muhakkak düşecektir.

 

Diğer etkili dış faktörlere de yüksek YUMURTA VERİMİ için önem vermeliyiz. Özellikle çok gürültülü yerlere KÜMES KURULUMU yapmamalıyız. Çünkü yumurta verimini etkileyen faktörlerden bir tanesi de gürültünün tavukları strese sokmasıdır. Tabii ki salma yumurta tavukçuluğunda yüksek kazanç için yumurta verimini artıracak her şeye çok dikkat etmeliyiz. Hayvanlarınızı beslediğiniz yemin rasyonu da önemli faktörlerden biridir. Diğer tüm soru ve sorunlarınız için web sayfamızı takip etmeye devam etmenizi öneririz. Ayrıca haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında dalında uzman Dursunbey Yarka Müşteri temsilcilerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/

Salma Tavukçulukta Yem Maliyetini Düşüren Öneriler İçin Tıklayınız.

Yüksek Yumurta Verimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.