SALMA TAVUKÇULUKTA TÜNEKLİK ÖZELLİKLERİ

İnsanların hayatını sağlıklı olarak sürdürebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmeleri önemlidir. İyi beslenme için ise özellikle hayvansal ürünlerin vücudun ihtiyacı düzeyinde tüketilmesi gerekir. Tüm hayvansal gıdalar gibi tavuk eti ve yumurta da insanın bedensel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

 İdeal şartlarda düzenlenmiş bir kümes hayvanlara en uygun çevre imkanlarını sunacağı için dolayısıyla verimi doğrudan etkileyecektir. Huzurlu tavukların verimleri de sağlıklı ve yüksek olmaktadır. Bu nedenle kümes donanımlarının seçimi önemlidir.

 Salma tavukçulukta kümes donanımlarından birisi ve hatta olmazsa olmazlarından bir tanesi de tüneklerdir. Tünekler kümes içinde hayati önem taşır. Tavukların ayak sağlığı için tünekler çok önemlidir. Tüneklerin en önemli özellikleri ağaç olması, yuvarlak olması ve yumurta tavukçuluğunda yerden 70 -100 cm yükseklikte bulunmasıdır.

Tavukların geceleri tüneklerde uyumaya alıştırılması gerekmektedir. Bu durum da geniş ve ferah kümeslerde sağlanabilir. Yükseğe çıkıp uyumak tavukların içgüdülerinde vardır. Doğal olarak karanlık basınca tavukların gözü yükseklerde olacaktır. Bu nedenle ayaklarının tam olarak kavrayarak tutunabileceği uygun kalınlıktaki ağaçlardan – sopalardan tünekler yapılabilir. Ayrıca yerden yükseklik seçenekleri de oluşturulabilir. Kümesin genişliğine göre birbirinden en az 40 cm- 60 cm mesafelerle her biri birbirinden yüksek üç tünek oluşturulmalıdır. Tünekler arası mesafe ayarlaması yapılırken tavukların follukların üstüne atlayıp oradan birinci tüneğe ardından da daha yüksek tüneklere ulaşmalarına imkân sağlanmalıdır. Ayrıca üst tünekte oturan bir tavuğun kakası alt tünekte bulunan başka bir tavuğun üzerine düşmemelidir.

Tünekler tavukların kanat egzersizleri yapabilmelerine ve daha fazla hareket etmelerine de olanak sağlar. Meraklı tavuklar için gezinti alanları da böylece genişlemiş olur. Çünkü hareketsiz tavukların ömrü kısadır. Özellikle yumurta tavukları çok hareketli oldukları için üstünde cambazlık yapabilecekleri yuvarlak kalın ağaç dallarının kümes içinde yerden yüksekte köşeden köşeye tutturularak yapılan tüneklerde ideal olur.

 

Kümes içinde tüneklerin bulunmadığı ya da sayıca yetersiz bulunduğu veya uygun yükseklikte ve aralıklarla yerleştirilmediği durumlarda daha zayıf içgüdülü olan tavuk ırkları tavşanlar gibi kuytu köşelerde uyuma davranışı sergileyebilirler. Bu durumun tavuk sağlığına çeşitli zararları vardır. Öncelikle tavukların ayak ve bacak sağlığı tehlikeye girer. Ayrıca organları olumsuz yönde etkilenir. Ve bit -kene gibi parazitlerin önce tavukları sonra da kümesi kolayca istila etmelerine zemin hazırlanmış olur.

İşletmemiz tarafından kurulan çadır kümeslerde yemlik-suluk-fan vb. donanım bulunmasına rağmen tünekler üretici şahsın sorumluluğuna bırakılmıştır. Çünkü tünekler ve kümes içine dizaynı tamamen yaratıcılık gerektirir. Ayrıca yetiştirilecek tavuk ırkı ve kümes özelliği de tüneklerin yerleştirilmesinde etken faktörlerin başında gelir.

Tünek çeşitleri için web sayfamızdaki görselleri ve videolarımızı izleyebilirsiniz. Ayrıca 08:00 – 22:00 saatleri arasında işletmemize ait telefon numaralarımızdan bizlere ulaşarak uzman personel kadromuzdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/guncel/

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/tavuk-cesitleri/