KÖY TAVUĞU 

 

       Yüzyıllar boyunca çeşitli TAVUK türlerinin karışık yetiştirilmesiyle kendiliğinden ortaya çıkmış çok özel bir türdür (KÖY TAVUĞU).

       Şimdi ise piyasada satılan yumurta tavuklarının rağbet görmesiyle yok olmaya yüz tutmuştur. Aslında KÖY TAVUĞU melezlemedir. Yani bir çok çeşidin Anadolu'da karışık yetişmesinden oluşmuştur. Melezleme olduğu için de yıllık yumurta verimi çok düşüktür. Pek iri yapılı olmazlar. Bir çoğununda gurk olma özelliği çok yüksektir. İnsanlar köy tavuğunun iri olmamasını, fazla sayıda yumurta yapmamasını özellik sayarlar. Fakat özellik değildir. Sadece yeterli miktarda beslenmedikleri için hem iri olmaz hem de yumurta verimi çok düşük olur.

      İnsanların yeni gözdesi olan KÖY TAVUĞU ve köy yumurtası bir çok girişimcinin dikkatini çekmiştir. Çok düşük maliyetle çiftlik kurulabilmesi ve üretime geçilmesi de tabii ki tercih sebebi olmuştur. Tüketicimizin sağlıklı yaşam konusunda ki hassasiyeti (doğal, köy) YUMURTA TAVUĞU talebinin artmasına neden olmuştur.

      Bizlerde bu talep doğrultusunda 1999'dan beri KÖY TAVUĞU üretimine önem vermekteyiz.

      Birçok insanın kafasındaki soru işaretlerinden birisi de ATAKS köy tavuğu mudur? sorusudur. Evet ATAKS ırkımız yerli bir ırktır ve köy tavuğu dediğiniz renk çeşitleri olmasa da Ankara Tavuk Araştırma Enstitüsü tarafından melezleme elde edilmiştir. Ankara Tavuk Araştırmanın (TAE) elde ettiği bu ırk hem yumurta veriminin yüksek olması, KÖY TAVUĞU özelliği taşıması ve her türlü hava şartlarına uyum sağlayabilmektedir. Bizlerde Siyah ATAK-S ilk yerli yumurtacı ırk olmasından dolayı üretiyor ve satışa sunuyoruz. "KÖY TAVUĞU nedir?" sorusunu cevaplamaya çalıştık. Nacizhane fikrimizi, tecrübelerimizi paylaştık.Sizler de diğer soru ve önerileriniz için haftanın 7 günü müşteri temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz.

Bol ve bereketli kazançlar dileriz…

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/

Ataks Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Ataks Yumurta Verimi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.