KOSGEP | GENÇ ÇİFTÇİ HİBE PROJELERİ

        Ülkemizdeki yapılan tavukçuluk sektörünü belli kategorilere ayıracak olursak 1.si yıllardan beri bildiğimiz üzere kapalı sistem yani (kafes tavukçuluğu) 2.side ülkemizde çok geç kalınmış olmakla birlikte son yıllarda hamle ve atağa geçmiş her ne kadar hak ettiği yerde olmasa da belli ölçülerde hızlı bir şekilde ilerlemekte olan salma tavukçuluk yani (gezen tavuk) dediğimiz doğasına uygun yapılan tavukçuluk sistemidir ve yine bizim üzerinde durmamız gereken konu doğal olarak salma tavukçuluk yani (gezen tavuk) dur ki bizim çalışmalarımız bu yöndedir.

 

       Şimdi arkadaşlar 1 yıllardan beri bu işi yapan üreticilerimiz kendi maddi ve manevi imkanlarıyla yaptıkları yöntem birde özellikle son zamanlarda devletimizin verdiği kosgep genç çiftçi projeleri adı altında olsun veya değişik isimler altında hibe ve destekleri bulunmaktadır. Tabii ki bu hibe ve destekler yılın belli bir zamanlarında olup bu işi yapacak olan üretici ve müşterilerimizin bu takvimi takip etmeleri ve belirtilen zaman ve tarihlerde kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Ancak bilindiği üzere maalesef bu olanaklardan isteyen herkes yararlanamamaktadır. Belli şart kategori veya kriterleri taşıyan kişi ve kişiler yararlanabilmektedir. Bu arada bizlerin şahsi düşünce ve tecrübelerimiz bu işe başlayacak olan her kim olursa olsun işte atıyorum bana devletin şu kurumunda hibe destek veya kredi çıktı o an düşünerek ben ne iş yapabilirim deyip tavukçuluğa başlamak etik değildir. Her işte olduğu gibi bu iştede çıraklığını yapmadığımız bir işin ustalığını asla yapamazsınız.

 

      Arkadaşlar bizim işimiz canlı hayvandır. Nasıl ki her işin kendine özel kendine özgü püf noktaları var ise canlı hayvan (tavukçuluk) da en az o kadar ve hatta çok daha fazla dikkat edilmesi gereken ve bilgi birikim ve tecrübeye sahip olunması gereken bir sektördür. Şimdi bütün bu yazdıklarımızı doğruluğunu görmek ister iseniz çevrenize bakmanız yeterli gelecektir. Örneğin kendi sınırlı imkanları ile ancak geçmişe dayalı bilgi birikim tecrübesi ve emeğini ortaya koyarak kalkışıp bu işi yapan birçok şahsın hala bu işi devam ettirmekte olduğunu göreceksiniz ve yine aynı şekilde etrafınıza baktığınızda herhangi bir şekilde devletten destek almış veya herhangi bir şekilde kredili faizli bu işe bulaşmış kaç kişi göreceksiniz. Hemen hemen sıfırdır arkadaşlar.

 

       Tabii ki  bütün bunlar bizim yıllardır aldığımız bilgi birikim deneyim tecrübe ve dahi inancımız olsa da bütün bunlar bizim şahsi fikirlerimizdir. Bizler acizane deriz ki hiç kimse alınmasın bir atasözümüz vardır "Hay'dan gelen huya gider"  bu yüzden bu işi yapacak olan arkadaşlarımız azda olsa imkanları sınırlı da olsa kendi olanak ve imkanlarıyla ve tabi ki bilgi birikim tecrübe ve emekleriyle bu yola çıkmalarını öneririz. Bu yazdıklarımızı kimse yanlış anlamasın arkadaşlar. Bunlar sadece bizim bu sektörde bulunduğumuz 20 yıllık zaman zarfında edindiğimiz izlenimlerdir der. Öncelikle tüm bu işe yeni girecek olan arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm üretici ve müşterilerimize attıkları her adımda vicdanlarıyla ve mantıklarıyla hareket etmelerini önerir. Tüm üretici ve müşterilerimize saygılar sunarız.

https://www.dursunbeyyarkatavukculuk.com/hakkimizda/

Salma Tavukçuluk Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.