CİVCİV – FERİK – YARKA – ÇIKMA TAVUK | NEDİR ?

 

Müşterilerimizin bize sorduğu; "Civciv nedir? Ferik nedir? Yarka nedir? Çıkma tavuk nedir?" gibi sorularına açıklık getirmeye çalışacağız. Irk cins gözetmeden tavuğun yumurtasından çıkan yavrunun genel adına civciv denir. İlk çıktığı günden itibaren sağlıklı bir şekilde büyümesi için aşıları yapılmalıdır ve civcivlerimizi yine sağlıklı bir şekilde büyütmek için kullanılan yemin mutlaka civciv büyütme yemi olması gerekir.

 

Civcivler ilk çıktığı günden itibaren aşılarına, yemlerine ve kümes ısılarına dikkat edilmez ise sağlıklı bir tavuk olmaları mümkün değildir. Yumurtadan çıktığı günden itibaren 25 günlük olana dek tavuğun yavrusuna civciv denir. Diğer evreye geçecek olursak; 25 günden ortalama 50 güne kadarki olan dönemde ise tavuk yavrusuna ferik diyoruz. Ferik döneminde de yavrulara yapılması gereken aşılar vardır yine bunları yaptırdığımız takdirde sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ederler. Bundan sonraki evre ise yarka (piliç) dönemidir. Yarka döneminin süresi tavuğun ırkına göre değişmekle birlikte yarkanın ilk kılavuz vermesine kadarki süredir. Bu dönemden sonra yarkalar tavuk olacaktır.

 

Yarka dönemindeki bakımdan da kısaca bahsedecek olursak; yarkaların 16 haftaya kadar aşılarının devam etmesinin yanı sıra piliç geliştirme yemi verilir. İlk kılavuz yumurtayı almaya başlayıncaya kadar piliç geliştirme yemine devam edilmelidir. Bu dönem içerisinde yarkalara yapılması gereken tüm aşılar bitmiş olup ve sadece tavuk dönemindeyken ortalama 2 ayda bir tekrarlayacağımız veba aşısı yapılması gerekecektir. Bir sonraki dönemde ise yarkalarımız tavuk olur. Tavuk olduğu andan itibaren ise gezen tavuk yumurta yemini vermeye başlamalıyız.

 

Ortalama bir tavuğun yumurtlama ömrü 3 yıldır. 3 yıldan sonra yumurta verimi düşen tavuklar son dönemleri olan çıkma tavuk dönemine girecektir. Çıkma tavuğun yumurta verimi düşük olur ve bu işten kazanç sağlamaya devam etmek için tavuklarınızı gençleştirmeniz gerekir. Bunu sağlamak içinde bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk olarak 3 yıldan sonra yani yumurta verimi düşen çıkma tavuklarınızı ücretsiz bir şekilde birebir yarka ile takas eden Türkiye'de ilk ve tek firmayız. Çünkü biz gezen yumurta tavuğu ile ilgilenen üretici ve müşterilerimizin bu işten en yüksek kazancı elde etmelerini istiyoruz. Çünkü bizler Dursunbey Yarka Tavukçuluk olarak önce müşteri diyoruz, müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz.

 

Tabii ki bu konu bu kadar kısa değil ama her şeyde olduğu gibi burada da bir sınır var. Bu konu ve daha fazlası hakkında kafanıza takılan soru ve sorunlarınız için Dursunbey Yarka Tavukçuluk müşteri temsilcilerimizi haftanın 7 günü sabah 08:00 ile akşam 22:00 arasında arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Ürünlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.